NAUCZYCIELE PRZEDMIOTÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W SZKOLE TAI

DZIELIMY SIĘ DOŚWIADCZENIAMI

Grupa nauczycieli ZSE z Laurą Vahtera – koordynatorką ds. międzynarodowych.

Od 12 września 2022 r. – przez dwa tygodnie – dziewięciu nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie, wyruszyło do Turku w Finlandii, aby odwiedzić szkołę o profilu zawodowym – TAI. Wyjazd realizowano w ramach projektu Erasmus+ (akcja KA1 – mobilność kadry edukacyjnej).  Był to czas zdobywania wielu doświadczeń,  podwyższania kompetencji zawodowych i rozwijania kompetencji osobistych nauczycieli, poznania nowoczesnych i innowacyjnych narzędzi (np. TIK) i metod pracy na lekcjach z przedmiotów ogólnokształcących. Wyjazd pomógł nauczycielom w poszerzaniu horyzontów myślowych, niwelowaniu barier językowych, społecznych i światopoglądowych.

W mobilności job shadowing uczestniczyli: dyrektor ZSE Marek Kolarski nauczycielki języka angielskiego – Amelia Lipka, Klaudia Rumińska, nauczycielki języka polskiego – Bogusława Sałęga, Barbara Sykulska, nauczycielki matematyki – Mirosława Drwięga, Elżbieta Jawień, Beata Stec, Anna Szczypczyk. Wizyta w jednym z największych centrów szkoleniowych TAI w Finlandii miała na celu poznanie fińskiego systemu edukacji. Przybliżyli go koordynator kształcenia zawodowego Pekka Suominen i koordynator projektów i wizyt edukacyjnych Timo Haukioja. Nauczyciele – dzięki przyglądaniu się pracy szkoły – mieli okazję do doskonalenia kompetencji zawodowych oraz wymiany doświadczeń z fińskimi kolegami. Uczestniczyli m.in. w lekcjach języka fińskiego, angielskiego, matematyki oraz w zajęciach przedmiotów fakultatywnych – społeczno-kulturowych. Zobaczyli także campusy, gdzie kształcono uczniów w zawodach elektronik, elektryk, informatyk, mechanik samochodowy itp.  Obserwowano metody i narzędzia dydaktyczne, w tym platformy edukacyjne oraz zasoby Internetu oraz stopień ich wykorzystywania przez fińskich nauczycieli. Po zakończonych zajęciach, w ramach wspólnych rozmów, wymieniano uwagi, spostrzeżenia i wnioski. Już wkrótce zostaną one zaprezentowane nauczycielom na łamach „Hejnału Oświatowego”.

Podczas pobytu w Turku, uczestnicy zwiedzili miasto, poznali atrakcje turystyczne regionu, odwiedzając Archipelag Turku, składający się z wielu urokliwych wysp. Mieli okazję eksplorować także Helsinki – fińską stolicę. Tam z poziomu wody obejrzeli najbardziej atrakcyjne zabytki miasta i poznali jego historię. Dotarli do Placu Senackiego z ewangelicko-luterańską Katedrą, do Cerkwi Zaśnięcia NMP, zanurzyli się w atmosferze Kościoła w Skale. Podczas podróży nie mogło zabraknąć również atrakcji dla ciała, bowiem równie ważne było posmakowanie regionalnej kuchni pachnącej tradycją.
Udział w projekcie Erasmus+, pobyt w Turku w szkole TAI, kontakt z kolegami z partnerskiej, był niepowtarzalną okazją do zdobycia nowej wiedzy i doświadczeń, doskonalenia kompetencji językowych, dydaktycznych i społecznych przez uczestników wyjazdu. Zaobserwowane metody, narzędzia pracy, techniki motywowania uczniów do pracy, aby osiągali jak najlepsze efekty kształcenia stały się inspiracją dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniami z innymi nauczycielami. Tworzą materiały dydaktyczne w oparciu o wnioski wypływające z obserwacji lekcji fińskich partnerów.

Pierwsze relacje zdano nauczycielom Zespołu Szkół Energetycznych już 14 X podczas Dnia Edukacji Narodowej.

Dzięki nawiązanemu partnerstwu, można mieć nadzieję na dalszą współpracę pomiędzy Zespołem Szkół Energetycznych a szkołą TAI. Można mieć także nadzieję, że umiędzynarodowienie pracy ZSE pozwoli na tworzenie kolejnych projektów i włączanie w nie uczniów naszej szkoły.

Dodaj komentarz